CL05X474KQ5NNWC
Mfr.Part #
CL05X474KQ5NNWC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X6S 0402
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Lead Style :
Packaging :
MouseReel
Product :
General Type MLCCs
Width :
0.5 mm
Ratings :
Height :
0.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Standard
Features :
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
6.3V
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X6S
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Dielectric :
X6S
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Brand :
Series :
CL
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
0.47 µF
Length :
1 mm
Class :
Class 2
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Datasheets
CL05X474KQ5NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL05X474KQ5NNWC
CL 0.47 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 105°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)