CL05C820JB5NNWC
Mfr.Part #
CL05C820JB5NNWC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
1 mm
Product Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Width :
0.5 mm
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±5%
Capacitance :
82 pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Ratings :
Product :
General Type MLCCs
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 1
Failure Rate :
Product Status :
Active
Height :
0.5 mm
Dielectric :
C0G (NP0)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Termination :
Standard
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Capacitors
Features :
Datasheets
CL05C820JB5NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL05C820JB5NNWC
CL 82 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)