CL05C4R7CB5NNNC
Mfr.Part #
CL05C4R7CB5NNNC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G/NP0 0402
Stock
385
In Stock :
385
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1mm
Height :
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
1005
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
500μm
Series :
CL
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Width :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25pF
Voltage :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Thickness :
558.8μm
HTS Code :
Published :
2006
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
4.7pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
CL05C4R7CB5NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL05C4R7CB5NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, CL05C4R7CB5NNNC pinout, CL05C4R7CB5NNNC datasheet PDF, CL05C4R7CB5NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL05C4R7CB5NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL05C4R7CB5NNNC
CL 4.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)