CL05C3R9CB5NNNC
Mfr.Part #
CL05C3R9CB5NNNC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 3.9PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
0402
Thickness :
558.8μm
Voltage :
50V
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Metric) :
1005
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
3.9pF
Surface Mount
Height :
500μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
500μm
Number of Terminations :
2
Length :
1mm
Material :
Ceramic
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL05C3R9CB5NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL05C3R9CB5NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, CL05C3R9CB5NNNC pinout, CL05C3R9CB5NNNC datasheet PDF, CL05C3R9CB5NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL05C3R9CB5NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL05C3R9CB5NNNC
CL 3.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)