CL05C100JB5NNNC
Mfr.Part #
CL05C100JB5NNNC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±5%
Width :
0.5mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1mm
Surface Mount
Height :
500μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CL
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Published :
Capacitance :
10pF
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Material :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
CL05C100JB5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05C100JB5NNNC
CL 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)