CL05B822KB5VPNC
Mfr.Part #
CL05B822KB5VPNC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8200PF 50V X7R 0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
HTS Code :
Thickness :
558.8μm
Applications :
Automotive
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
50V
Published :
2015
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
8200pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Soft Termination
Series :
CL
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
0402
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Datasheets
CL05B822KB5VPNC
Samsung Electro-Mechanics CL05B822KB5VPNC
CL 8200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)