CL05B683KO5NNWC
Mfr.Part #
CL05B683KO5NNWC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0402
Packaging :
MouseReel
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Failure Rate :
Capacitance :
0.068 μF
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Brand :
Series :
CL
Subcategory :
Capacitors
Length :
1 mm
Features :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Class :
Class 2
Tolerance :
±10%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Termination :
Standard
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height :
0.5 mm
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Ratings :
Width :
0.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
CL05B683KO5NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL05B683KO5NNWC
CL 0.068 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)