CL05B473KO5NNWC
Mfr.Part #
CL05B473KO5NNWC
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Failure Rate :
Tolerance :
10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Package / Case :
0402
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Length Tolerance (mm) :
±0.05
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting :
Surface Mount
Ratings :
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X7R
Class :
Class 2
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Capacitance Value :
0.047uF
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Depth Tolerance (mm) :
±0.05
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
0.5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Height Tolerance (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product :
General Type MLCCs
Voltage :
16VDC
Product Length (mm) :
1
RoHS :
Details
HTS :
Number of Terminals :
2
Width :
0.5 mm
Voltage - Rated :
16V
Termination Style :
Pad
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Height (mm) :
0.5
Construction :
Flat
Microwave Application :
yes
Dissipation Factor (%) :
3.5
Series :
CL-Standard
Height :
0.5 mm
Capacitance :
0.047 uF
Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
CL05B473KO5NNWC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL05B473KO5NNWC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:16VDC, CL05B473KO5NNWC pinout, CL05B473KO5NNWC datasheet PDF, CL05B473KO5NNWC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL05B473KO5NNWC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL05B473KO5NNWC
CL-Standard 0.047 uF 16V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402