CL05B472KB5VPNC
Mfr.Part #
CL05B472KB5VPNC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
4700pF
Temperature Coefficient :
X7R
CL
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Dielectric Material :
Surface Mount
Feature :
Soft Termination
Depth :
500μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
22 Weeks
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
CL05B472KB5VPNC
Samsung Electro-Mechanics CL05B472KB5VPNC
CL 4700pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)