CL05B224KA5NNWC
Mfr.Part #
CL05B224KA5NNWC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Standard
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Product Status :
Active
Features :
Length :
1 mm
Width :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
MouseReel
Class :
Class 2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
Series :
CL
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.5 mm
Capacitance :
0.22 µF
RoHS :
Details
Datasheets
CL05B224KA5NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL05B224KA5NNWC
CL 0.22 μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)