CL05A475MR5NRWC
Mfr.Part #
CL05A475MR5NRWC
Description
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Features :
Failure Rate :
Termination :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
4.7 µF
Thickness (Max) :
0.026" (0.65mm)
Length :
1 mm
Temperature Coefficient :
X5R
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Tolerance :
±20%
Packaging :
Reel
Height :
0.5 mm
0402 (1005 Metric)
Product :
General Type MLCCs
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Dielectric :
X5R
Lead Style :
Width :
0.5 mm
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
4V
Class :
Class 2
Datasheets
CL05A475MR5NRWC
Samsung Electro-Mechanics CL05A475MR5NRWC
CL 4.7 μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)