CL05A474KQ5NNWC
Mfr.Part #
CL05A474KQ5NNWC
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Product Depth (mm) :
0.5
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Microwave Application :
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Voltage - Rated :
6.3V
Height - Seated (Max) :
Capacitance Value :
0.47uF
Height :
0.5 mm
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Voltage :
6.3VDC
Features :
Case Style :
Ceramic Chip
Class :
Class 2
Package / Case :
Lead Spacing :
Packaging :
Tape and Reel
Length :
1 mm
Depth Tolerance (mm) :
±0.05
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
0.47 uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
X5R
Product Height (mm) :
0.5
Height Tolerance (mm) :
±0.05
Product Length (mm) :
1
Termination :
Standard
Width :
0.5 mm
RoHS :
Details
Tolerance :
10%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Termination Style :
Pad
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Temperature Coefficient :
X5R
Length Tolerance (mm) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Mounting :
Surface Mount
Series :
CL-Standard
Product Weight (g) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Dissipation Factor (%) :
10
Number of Terminals :
2
Datasheets
CL05A474KQ5NNWC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL05A474KQ5NNWC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:6.3VDC, Package / Case:0402, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CL05A474KQ5NNWC pinout, CL05A474KQ5NNWC datasheet PDF, CL05A474KQ5NNWC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL05A474KQ5NNWC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL05A474KQ5NNWC
CL-Standard 0.47 uF 6.3V Ceramic Capacitor 10% X5R 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0402