CL05A226MQ5CUNC
Mfr.Part #
CL05A226MQ5CUNC
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Length :
1 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
22 µF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.5 mm
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Cut Tape (CT)
Product :
Automotive MLCCs
Voltage - Rated :
6.3V
Type :
Automotive MLCCs
Ratings :
Failure Rate :
Features :
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Series :
CL
Termination :
Standard
Brand :
Dielectric :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Datasheets
CL05A226MQ5CUNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A226MQ5CUNC
CL 22 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)