CL05A105KO5NNNC
Mfr.Part #
CL05A105KO5NNNC
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
1 (Unlimited)
HTS Code :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
16V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
16V
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.5mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1μF