CL05A104KO5NNWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL05A104KO5NNWC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0402
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X5R
Series :
CL
Product :
General Type MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Subcategory :
Capacitors
Length :
1 mm
Product Status :
Active
Capacitance :
0.1 µF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination :
Standard
Ratings :
Width :
0.5 mm
Height :
0.5 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
RoHS :
Details
Features :
Class :
Class 2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X5R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Failure Rate :
Brand :
Lead Style :
Datasheets
CL05A104KO5NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL05A104KO5NNWC
CL 0.1 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)