CL03X104KO3NNWC
Mfr.Part #
CL03X104KO3NNWC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 16V X6S 0201
Height :
0.3 mm
Width :
0.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Capacitance :
0.1 µF
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Voltage - Rated :
16V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Class :
Class 2
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Series :
CL
Failure Rate :
Dielectric :
X6S
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Product :
Automotive MLCCs
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±10%
Length :
0.6 mm
Temperature Coefficient :
X6S
Height - Seated (Max) :
Features :
Termination :
Standard
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
CL03X104KO3NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL03X104KO3NNWC
CL 0.1 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 105°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)