CL03B103KP3NNNH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03B103KP3NNNH
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
0201
Length :
600μm
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Published :
2008
Thickness :
330.2μm
Capacitance :
10000pF
Case Code (Metric) :
Width :
304.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
300μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
CL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
CL03B103KP3NNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03B103KP3NNNH
CL 10000pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)