CL03B103KP3NNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03B103KP3NNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
300μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Length :
0.6mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Number of Terminations :
2
Thickness :
330.2μm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Width :
0.3mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
CL
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
300μm
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
CL03B103KP3NNND
Samsung Electro-Mechanics CL03B103KP3NNND
CL 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)