CKR14BR104KM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR14BR104KM
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 100V 10% AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
Length :
9.91mm
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Surface Mount :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Bulk
Diameter :
3.56mm
JESD-609 Code :
e0
Applications :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR14
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/05
Failure Rate :
M (1%)
Package / Case :
Axial
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Lead Style :
Straight
Datasheets
CKR14BR104KM
Military, MIL-PRF-39014, CKR14 0.1μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
CKR14BR104KM Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
CKR14BR104KM Features
a size/dimension of 0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm