CKR12BX103KS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR12BX103KS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Dielectric :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Series :
CKR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
BX
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Capacitance :
10nF
Multilayer :
Package / Case :
Axial
Length :
6.35mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/05
Diameter - Inside :
483 μm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V