CKR12BX103KP
Mfr.Part #
CKR12BX103KP
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Description
CAP CER 10000PF 100V 10% AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Length :
6.35mm
Lead Style :
Straight
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
BX
Diameter :
2.29mm
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
BX
Tolerance :
±10%
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR12
Capacitance :
10000pF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Applications :
High Reliability
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CKR12BX103KP
Military, MIL-PRF-39014, CKR12 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
CKR12BX103KP Overview
A 0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is BX.
CKR12BX103KP Features
a size/dimension of 0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm