CKR11BX272KR
Mfr.Part #
CKR11BX272KR
Non-RoHS Compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/05
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
2.7nF
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
10%
Diameter - Inside :
483 μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
2
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
CKR
Diameter :
2.29mm
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Length :
4.07mm
Datasheets
CKR11BX272KR
CKR 2.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Axial
CKR11BX272KR Overview
CKR11BX272KR Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient