CKR11BX103KR
Mfr.Part #
CKR11BX103KR
Package / Case
Molded
BX
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
10%
Series :
CKR
Diameter :
2.29mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Diameter - Inside :
483 μm
Length :
4.07mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/05
Capacitance :
10nF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Molded
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
24 Weeks
Multilayer :
Mount :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Termination :
HTS Code :
Dielectric :
X7R
Datasheets
CKR11BX103KR
CKR 10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
CKR11BX103KR Overview
CKR11BX103KR Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient