CKR11BX103KP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR11BX103KP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
BX
Tolerance :
±10%
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm
HTS Code :
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR11
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
10000pF
Lead Style :
Straight
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
P (0.1%)
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications :
High Reliability
Length :
4.06mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Package / Case :
Axial
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Characteristics Code :
BX
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
CKR11BX103KP
Military, MIL-PRF-39014, CKR11 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
CKR11BX103KP Overview
Ceramic capacitor is 0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to BX.
CKR11BX103KP Features
a size/dimension of 0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm