CKR06BX822KRVTR2
Mfr.Part #
CKR06BX822KRVTR2
Depth :
2.29mm
Height :
7.37mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
8.2nF
Length :
7.37mm
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CKR06BX822KRVTR2
8.2nF Ceramic Capacitor 10% Radial
CKR06BX822KRVTR2 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.