CKR06BX683KSV
Mfr.Part #
CKR06BX683KSV
Height :
7.37mm
Number of Terminations :
2
Depth :
2.29mm
Capacitance :
68nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric :
X7R
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Length :
7.37mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
No
Multilayer :
yes
Width :
7.37mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.08mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Thickness :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/02
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Published :
Temperature Characteristics Code :
BX
Termination :
Radial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CKR06BX683KSV
68nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
CKR06BX683KSV Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.08mm.
CKR06BX683KSV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient