CKR06BX394KPV
Mfr.Part #
CKR06BX394KPV
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
7.37mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
2.286mm
Not Applicable
Size Code :
Packing Method :
Bulk
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/02
Temperature Characteristics Code :
BX
Lead Pitch :
5.08mm
HTS Code :
Height :
7.37mm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
10%
Depth :
2.29mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Width :
7.366mm
Capacitance :
390nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Multilayer :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Datasheets
CKR06BX394KPV
390nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR06BX394KPV Overview
CKR06BX394KPV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient