CKR06BX333KPV
Mfr.Part #
CKR06BX333KPV
Capacitance :
33nF
Package / Case :
Radial
Published :
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
10%
Height :
7.37mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Lead Pitch :
5.08mm
Width :
7.37mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Thickness :
2.29mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Size Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/02
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Depth :
2.29mm
Length :
7.37mm
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Datasheets
CKR06BX333KPV
33nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR06BX333KPV Overview
CKR06BX333KPV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient