CKR06BX103MRV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR06BX103MRV
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/02
Capacitance :
10nF
Length :
7.366mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
No
Thickness :
2.286mm
Mount :
Through Hole
Height :
7.37mm
Depth :
2.29mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Temperature Characteristics Code :
BX
Dielectric :
X7R
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
Wire
Width :
7.366mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
20%