CKR05BX821KR
Mfr.Part #
CKR05BX821KR
Depth :
2.29mm
Length :
4.83mm
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitance :
820pF
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Contains Lead
Height :
4.83mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
CKR05BX821KR
820pF 200V Ceramic Capacitor 10% Radial
CKR05BX821KRVTR2 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.