CKR05BX560KMV
Mfr.Part #
CKR05BX560KMV
Min Operating Temperature :
-55°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Number of Terminations :
2
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Depth :
2.29mm
Dielectric :
X7R
Size Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
4.83mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Non-RoHS Compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.83mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Thickness :
2.29mm
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radial
Temperature Characteristics Code :
BX
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitance :
56pF
Height :
4.83mm
Datasheets
CKR05BX560KMV
56pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX560KMV Overview
CKR05BX560KMV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient