CKR05BX473MPV
Mfr.Part #
CKR05BX473MPV
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Width :
4.83mm
Lead Pitch :
5.08mm
Height :
4.83mm
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
BX
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e0
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Pbfree Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.29mm
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Depth :
2.29mm
Packaging :
Bulk
Length :
4.83mm
Capacitance :
47nF
Datasheets
CKR05BX473MPV
47nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX473MPV Overview
CKR05BX473MPV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient