CKR05BX473KS
Mfr.Part #
CKR05BX473KS
Non-RoHS Compliant
Thickness :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.83mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
22 Weeks
Temperature Characteristics Code :
BX
Capacitance :
47nF
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Lead Pitch :
5.08mm
Height :
4.83mm
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V