CKR05BX472KSVTR2
Mfr.Part #
CKR05BX472KSVTR2
Height :
4.83mm
Lead Pitch :
5.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
4.7nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.29mm
Length :
4.83mm
Tolerance :
10%
Datasheets
CKR05BX472KSVTR2
4.7nF Ceramic Capacitor 10% Radial
CKR05BX472KSVTR2 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.