CKR05BX471KM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR05BX471KM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
5.08mm
Mount :
Through Hole
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Published :
Length :
4.83mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size Code :
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Height :
4.83mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated :
200V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
10%
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
4.83mm
Thickness :
2.29mm
Datasheets
CKR05BX471KM
470pF 200V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX471KM Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CKR05BX471KM Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient