CKR05BX470KSV
Mfr.Part #
CKR05BX470KSV
No
Pbfree Code :
No
Thickness :
2.29mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Published :
Height :
4.83mm
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
47pF
Multilayer :
yes
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
BX
Dielectric :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.83mm
Tolerance :
10%
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Width :
4.83mm
Lead Pitch :
5.08mm
Depth :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Datasheets
CKR05BX470KSV
47pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX470KSV Overview
CKR05BX470KSV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient