CKR05BX470KS
Mfr.Part #
CKR05BX470KS
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Pbfree Code :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
C(SIZE)T
Capacitance :
47pF
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Length :
4.83mm
Tolerance :
10%
Depth :
2.29mm
Height :
4.83mm
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Lead Pitch :
5.08mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Bulk
Published :
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CKR05BX470KS
C(SIZE)T 47pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX470KSV Overview
CKR05BX470KSV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient