CKR05BX470KPVTR1
Mfr.Part #
CKR05BX470KPVTR1
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.29mm
Lead Pitch :
5.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
4.83mm
Capacitance :
47pF
Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.83mm
Datasheets
CKR05BX470KPVTR1
47pF Ceramic Capacitor 10% Radial
CKR05BX470KPVTR1 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.