CKR05BX392KP
Mfr.Part #
CKR05BX392KP
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
5.08mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Width :
4.83mm
Depth :
2.29mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Length :
4.83mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Thickness :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
22 Weeks
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3.9nF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
4.83mm
Tolerance :
10%
Datasheets
CKR05BX392KP
3.9nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX392KP Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CKR05BX392KP Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient