CKR05BX333KRV
- Mfr.Part #
- CKR05BX333KRV
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Package / Case
- Molded
- Datasheet
- Download
- Description
- CAP CER RADIAL
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Termination :
- Radial
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 50V
- Radiation Hardening :
- No
- Reference Standard :
- MIL-PRF-39014/01
- Lead Pitch :
- 5.08mm
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- Not Applicable
- Max Operating Temperature :
- 125°C
- Temperature Characteristics Code :
- BX
- Packaging :
- Bulk
- Factory Lead Time :
- 22 Weeks
- Width :
- 4.83mm
- Height :
- 4.83mm
- Size Code :
- 1909
- Depth :
- 2.29mm
- Min Operating Temperature :
- -55°C
- Tolerance :
- 10%
- Pbfree Code :
- No
- ECCN Code :
- EAR99
- Dielectric :
- X7R
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Mount :
- Through Hole
- HTS Code :
- Number of Terminations :
- 2
- Published :
- 2008
- Multilayer :
- yes
- JESD-609 Code :
- e0
- Thickness :
- 2.29mm
- Capacitance :
- 33nF
- Package / Case :
- Molded
- Terminal Shape :
- Wire
- Length :
- 4.83mm
- Datasheets
- CKR05BX333KRV
33nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
CKR05BX333KRV Overview
CKR05BX333KRV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient