CKR05BX332MMV
Mfr.Part #
CKR05BX332MMV
No
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
4.83mm
Depth :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
4.83mm
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size Code :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Thickness :
2.29mm
Capacitance :
3.3nF
Lead Pitch :
5.08mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
BX
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.83mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Multilayer :
yes
Datasheets
CKR05BX332MMV
3.3nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX332MMV Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
CKR05BX332MMV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient