CKR05BX272KP
Mfr.Part #
CKR05BX272KP
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2.7nF
Length :
4.83mm
Dielectric :
X7R
Thickness :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Series :
CKR
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
4.83mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size Code :
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.29mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Temperature Characteristics Code :
BX
Pbfree Code :
No
Tolerance :
10%
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
4.83mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Datasheets
CKR05BX272KP
CKR 2.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX272KP Overview
CKR05BX272KP Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient