CKR05BX223KM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR05BX223KM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage :
50V
Height :
4.83mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.83mm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
2.29mm
Depth :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Molded
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
BX
Max Operating Temperature :
125°C
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Termination :
Radial
Pbfree Code :
No
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
X7R
Capacitance :
22nF
Lead Pitch :
5.08mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
4.83mm
Datasheets
CKR05BX223KM
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX CKR05BX223KM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Package / Case:Molded, Number of Terminations:2, CKR05BX223KM pinout, CKR05BX223KM datasheet PDF, CKR05BX223KM amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX CKR05BX223KM ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
22nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
CKR05BX223KMV Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CKR05BX223KMV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient