CKR05BX220KS
Mfr.Part #
CKR05BX220KS
Ceramic Capacitors
Published :
Mount :
Through Hole
Multilayer :
yes
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
BX
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Pitch :
5.08mm
Pbfree Code :
No
Depth :
2.29mm
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Radial
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
10%
Length :
4.83mm
Radiation Hardening :
No
Series :
CKR
Min Operating Temperature :
-55°C
Size Code :
Height :
4.83mm
Thickness :
2.29mm
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
4.83mm
Capacitance :
22pF
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CKR05BX220KS
CKR 22pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX220KS Overview
CKR05BX220KS Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient