CKR05BX180KM
Mfr.Part #
CKR05BX180KM
Depth :
2.29mm
Width :
4.826mm
Radial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Temperature Characteristics Code :
BX
Number of Terminations :
2
Length :
4.83mm
Height :
4.83mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Mount :
Through Hole
Thickness :
2.286mm
Capacitance :
18pF
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
10%
Lead Pitch :
5.08mm