CKR05BX152KMTR1
Mfr.Part #
CKR05BX152KMTR1
Depth :
2.29mm
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitance :
1.5nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.83mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
Non-RoHS Compliant
Height :
4.83mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Datasheets
CKR05BX152KMTR1
1.5nF Ceramic Capacitor 10% Radial
CKR05BX152KMTR1 Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.