CKR05BX123KMV
Mfr.Part #
CKR05BX123KMV
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
12nF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Length :
4.83mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.08mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Dielectric :
X7R
Tolerance :
10%
Thickness :
2.286mm
Height :
4.83mm
Depth :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Width :
4.826mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
BX
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CKR05BX123KMV
12nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX123KMV Overview
CKR05BX123KMV Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient