CKR05BX121KS
Mfr.Part #
CKR05BX121KS
Package / Case
Molded
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Height :
4.83mm
Capacitance :
120pF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Pbfree Code :
Lead Pitch :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
2.29mm
Series :
CKR
Depth :
2.29mm
Length :
4.83mm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.83mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Published :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Termination :
Radial
Package / Case :
Molded
Datasheets
CKR05BX121KS
CKR 120pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
CKR05BX121KS Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CKR05BX121KS Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient