CKR05BX121KP
Mfr.Part #
CKR05BX121KP
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric :
X7R
Temperature Characteristics Code :
BX
Thickness :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Height :
4.83mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
120pF
Depth :
2.29mm
Series :
CKR
Length :
4.83mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Multilayer :
yes
HTS Code :
Lead Pitch :
5.08mm
Width :
4.83mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Datasheets
CKR05BX121KP
CKR 120pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
CKR05BX121KP Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CKR05BX121KP Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient