CKR05BX103KSV
Mfr.Part #
CKR05BX103KSV
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Width :
4.83mm
Multilayer :
yes
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/01
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Length :
4.83mm
Capacitance :
10nF
Temperature Characteristics Code :
BX
Depth :
2.29mm
Published :
Lead Pitch :
5.08mm
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
10%